ضد پاشش جوشکاری

چگونه اسپاتر ها و پاشش ‌های جوشکاری باعث دردسر می شوند؟

همیشه در حین جوشکاری پاشش‌هایی در اطراف خط‌جوش به فلز می‌چسبد. در حالت عادی بدون استفاده از آنتی اسپاتر، پاک‌کردن این پاشش‌ها کار زمان‌بری است. شما پس از جوشکاری باید از ابزاری استفاده کنید تا سطح فلز پاک شود. برای اینکار باید مدت زمانی را صرف کنید و از ابزاری همچون برس‌سیمی، سنگ‌فرز و یا قلم استفاده کنید.

استفاده از سنگ‌فرز برای زدودن زائده‌ها، باعث ناهمواری سطح فلز می‌شود. در تمیزی انتهای کار و حتی تایید شدن آن تاثیر منفی دارد.

برخی قطعات جای دست و مانور ندارند. باید با قلم، دانه به دانه زدوده شوند. ظاهر جوش هم با سنگ خراب می شود. که حتی پس از رنگ زدن هم اثار آن مشخص است. برای این منظور، گاهی پس از سنگ‌زنی، روی فلز را بتونه‌کاری می‌کنند تا عوارض ساب سنگ از بین برود. اما این کار از نظر بازرس‌های صنعتی و ساختمانی مجاز نیست.

اسپاتر های جوشکاری

استفاده از آنتی اسپاتر در فرایند جوشکاری، باعث می شود تا پاشش ها به سطح فلز نچسبند و دیگر نیازی به هزینه و زمان اضافی برای تمیز کاری سطح کار نباشد.

آنتی اسپاتر جوشکاری

۷ مزیتی که استفاده از آنتی اسپاتر بهتاب شیمی برای شما دارد:

• استفاده از آنتی اسپاتر موجب کاهش قابل توجه هزینه تمام شده جوشکاری می‌شود. در واقع باعث کاهش نفر/ساعت و زمان هر پروژه‌ می‌شود.

• بو و بخار گاز ندارد. (نمونه های بر پایه روغن، به شدت باعث آزار جوشکار می شوند)

باعث مسمومیت جوشکار نمی‌شود. (اسیدی نیست و میزان سیلیس و جیوه آن بسیار ناچیز و زیر حد استاندارد است)

• به جوش، رنگ و سطح فلز آسیب نمی رساند. (با استفاده از تکنولوژی نانو بر پایه مواد ارگانیک ساخته شده است تا بتواند چنین اثر منحصر بفردی داشته باشد)

•  همچنین در جاهایی که دسترسی ساده‌ به قسمت‌های جوشکاری شده وجود ندارد، استفاده از آنتی اسپاتر موجب می شود بتوانید پاشش‌های جوشکاری را با ضربات ساده قلم از سطح فلز جدا کنید.

•  روی چسبندگی رنگ تاثیری ندارد. چون روغنی نیست. بنابراین برای آماده سازی سطح برای سندبلاست و رنگ آمیزی مزاحمتی ایجاد نمی کند.

• نیازی به تمیز کردن سطح فلز از ماده آنتی اسپاتر ندارید. (در حالی که در مورد آنتی اسپاتر های پایه روغنی، نیاز هست تا به بوسیله ماده شوینده‌ای همچون گازوئیل سطح شسته بشود)

نتیجه کار آنتی اسپاتر

ویدئوی نحوه‌ استفاده از آنتی اسپاتر بهتاب شیمی در جوشکاری CO2:

ویدئویی از تست آنتی اسپاتر مخصوص سطح در شرکت ماشین سازی تاشا ، که بسیار مورد توجه کارشناسان قرار گرفت.

نحوه‌ استفاده از مایع ضد پاشش در روش های مختلف جوشکاری و برشکاری:

آنتی اسپاتر درجوشکاری با الکترود
برای استفاده از مایع ضد پاشش بهتاب شیمی ، می‌توانید در محل‌های مختلف و برای تمام قطعاتی که امکان دارد در معرض پاشش و جرقه باشند، از آن استفاده کنید. و طول عمر مفید قطعات خود را تضمین کنید.
مایع آنتی اسپاتر را به وسیله افشانه از فاصله سی سانتی‌متری به محل جوش اسپری کنید و سپس عملیات جوشکاری را روی سطح انجام دهید. وسعت پوشش سطح باید به اندازه‌ای باشد که تمام قسمت هایی که امکان دارد اسپاتر جوشکاری روی آن بنشیند را بپوشاند.
توجه داشته باشید این پوشش در کیفیت جوش شما تاثیری نمی گذارد.

آنتی اسپاتر در جوشکاری با تورچهمانند استفاده در مورد جوشکاری با الکترود نیز، لازم است سطح مورد نیاز با ماده آنتی اسپاتر پوشش داده شود. اما یکی از مشکلات مهم در استفاده از تورچ، اینجاست که اسپاتر ها درون شعله‌پوش نیز منجمد می‌شوند و کم کم باعث کاهش کیفیت شعله و خراب شدن شعله پوش می‌شوند. به همین دلیل است که معمولا شعله پوش به دفعات تعویض می گردد.

برای جلوگیری از این مساله، کافیست تا آنتی اسپاتر را درون شعله پوش اسپری کنیم تا از چسبیدن اسپاتر ها جلوگیری شود. در اینصورت می‌توانیم عمر تجهیزات جوشکاری با مشعل را افزایش داده ، دوره های تعمیر و نگهداری را کمتر کنیم، و کیفیت عملکرد در حین جوشکاری با تورچ را نیز افزایش بدهیم.

برای مطالعه بیشتر در مورد آنتی اسپاتر مخصوص تورچ، روی این لینک کلیک کنید.

آنتی اسپاتر در برش با گاز
برشکاری با برنال یا با دستگاه های هوابرش صنعتی در کارگاه های صنایع فلزی، همیشه با یک چالش روبرو بوده است. سر مذاب هایی که به سطح کار می چسبند!
استفاده از ماده آنتی اسپاتر بهتاب شیمی باعث سهولت در زدودن و پاکسازی سرمذاب ها از روی سطح ورق پس از برشکاری با هوابرش می شود.

  • برش با لیزر (قابلیت استفاده از ماده ضد پاشش در برش لیزر )
  • برش پلاسما (قابلیت استفاده از ماده ضد پاشش در برش پلاسما )
  • جوش پلاسما (قابلیت استفاده از ماده ضد پاشش در جوش پلاسما )

آیا ضد پاشش جوشکاری باعث می‌شود کیفیت جوش پایین بیاید؟

انواع آنتی اسپاتر جوشکاری محصول کارخانجات بهتاب شیمی

تایید شده در:

شرکت بازرگانی دیمکو

نماینده انحصاری کارخانجات بهتاب شیمی در خوزستان ، قطر و عراق​